Women Junior under 19 X Volleyball World Championship 1999 Edmonton (CAN) -6 GMT 28.08-04.09 - Winner Russia
This tournament had to be played at Santo Domingo (DOM). Due to huracane was transferred to Canada.
Finals
Gamedatetimeteam 1scoreteam 2ptsg1g2g3g4g5duratt.
Final04.0915:00RUS Russia3-0BRA Brazil82-6232-3025-1225-20 1:152,100
3-404.0912:30KOR South Korea3-2CHN China100-9718-2525-2125-1617-2515-101:421,500
5-604.0910:30POL Poland3-2JPN Japan101-10626-2418-2525-1917-2515-131:39250
7-804.0908:30CZE Czechia3-1USA United States93-8816-2525-2125-1727-25 1:27310
1/203.0914:00BRA Brazil3-1CHN China95-8125-2325-1320-2525-20 1:30800
1/203.0916:00RUS Russia3-1KOR South Korea101-9629-2720-2525-1927-25 1:361,000
5-803.0909:30POL Poland3-0CZE Czechia75-6125-1725-2325-21 1:07200
5-803.0911:30JPN Japan3-1USA United States97-8525-2122-2525-2225-17 1:26200
1/402.0912:00CHN China3-0CZE Czechia75-5425-2325-1625-15 1:062,300
1/402.0914:00KOR South Korea3-1USA United States97-9225-2025-2119-2528-26 1:312,010
1/402.0918:30BRA Brazil3-0POL Poland76-6025-1926-2425-17 1:101,300
1/402.0920:30RUS Russia3-0JPN Japan75-5325-1825-1425-21 1:021,500
Class.31.0810:00CHN China3-0USA United States75-5325-1525-1925-19 0:591,121
Class.31.0820:30RUS Russia3-2BRA Brazil106-10927-2524-2615-2525-2015-131:592,700
1/831.0812:00CZE Czechia3-0MEX Mexico75-6425-2225-2025-22 1:091,300
1/831.0814:00POL Poland3-1ITA Italy100-9622-2527-2526-2425-22 1:45500
1/831.0816:00JPN Japan3-1YUG Yugoslavia96-8225-1925-1921-2525-19 1:31600
1/831.0818:30KOR South Korea3-0CAN Canada75-3425-1225-1125-11 0:572,600
Final rankingwlgfgapointsratio
1. Russia7021:4609/4691.299
2. Brazil5217:7570/4991.142
3. South Korea5217:9605/4981.215
4. China5218:7567/4701.206
5. Poland4314:12564/5660.996
6. Japan4314:11582/5471.064
7. Czechia4312:10491/4791.025
8. United States3411:12543/5171.050
eliminated in Eight-Finals
9. Italy227:6305/2821.082
9. Yugoslavia134:11294/3530.833
9. Mexico133:9226/2780.813
9. Canada133:11247/3290.751
eliminated in Groups Round
13.Turkey032:9207/2670.775
13.Argentina032:9213/2530.842
13.Venezuela030:9127/2250.564
13.Nigeria030:9107/2250.476
Groups Round
Group AUSACZECANTUR
Group BRUSKORMEXNGR
Group CCHNJPNPOLVEN
Group DBRAITAYUGARG
Qualification
HostDOM
replaced byCAN
EuropeRUS, POL, CZE, ITA, YUG, TUR
AsiaKOR, CHN, JPN
NorcecaUSA, MEX
S. AmericaBRA, VEN, ARG
AfricaNGR
Awards
MVP:Erika CoimbraBRA
Server:Barbora NovkovaCZE
Blocker:Sherisa LivingstonUSA
Receiver:Eun-Young AnKOR
Scorer:Ekaterina GamovaRUS
Setter:Nina SongCHN
Libero:Sun-Ja SonKOR
Digger:Sun-Ja SonKOR
Spiker:Valeria PouchnenkovaRUS
Groups Round. Winners to 1/4 Finals. 2nd and 3rd to 1/8 Finals. 4th eliminated.
Group Awlgfgapointsratio
1. United States309:0225/1551.452
2. Czechia216:3208/1771.175
3. Canada123:8213/2540.839
4. Turkey032:9207/2670.775
TeamUnitCzecCanaTurk
United States---3:03:03:0
Czechia ---3:03:0
Canada ---3:2
Turkey ---
datetimeteam 1scoreteam 2ptsg1g2g3g4g5duratt.
played in Saskatoon
28.0818:30USA United States3-0CAN Canada75-4725-2025-1425-13 1:042,300
28.0820:30CZE Czechia3-0TUR Turkey75-5325-1725-2225-14 1:142,272
29.0818:30CZE Czechia3-0CAN Canada75-4925-1825-1925-12 1:101,200
29.0820:30USA United States3-0TUR Turkey75-5025-2325-1725-10 1:021,300
30.0818:30CAN Canada3-2TUR Turkey117-10428-3024-2625-2325-1615-91:561,450
30.0820:30USA United States3-0CZE Czechia75-5825-1825-1925-21 1:071,400
Group Bwlgfgapointsratio
1. Russia309:1245/1491.644
2. South Korea217:3237/1741.362
3. Mexico123:6162/2030.798
4. Nigeria030:9107/2250.476
TeamRussKoreMexiNige
Russia---3:13:03:0
South Korea ---3:03:0
Mexico ---3:0
Nigeria ---
datetimeteam 1scoreteam 2ptsg1g2g3g4g5duratt.
played in Saskatoon
28.0812:00KOR South Korea3-0MEX Mexico75-4525-1325-1725-15 0:56200
28.0814:00RUS Russia3-0NGR Nigeria75-2025-925-325-8 0:43210
29.0812:00MEX Mexico3-0NGR Nigeria75-5325-1225-1925-22 0:57200
29.0814:00RUS Russia3-1KOR South Korea95-8719-2525-2125-1726-24 1:33250
30.0812:00KOR South Korea3-0NGR Nigeria75-3425-1225-1325-9 0:56350
30.0814:00RUS Russia3-0MEX Mexico75-4225-1325-1625-13 0:51400
Group Cwlgfgapointsratio
1. China309:1239/1681.423
2. Japan216:4230/2041.127
3. Poland125:6228/2271.004
4. Venezuela030:9127/2250.564
TeamChinJapaPolaVene
China---3:03:13:0
Japan ---3:13:0
Poland ---3:0
Venezuela ---
datetimeteam 1scoreteam 2ptsg1g2g3g4g5duratt.
played in Edmonton
28.0815:30POL Poland3-0VEN Venezuela75-4025-2025-1125-9 0:58200
28.0818:30CHN China3-0JPN Japan75-5725-2325-1425-20 1:11540
29.0813:30JPN Japan3-0VEN Venezuela75-4725-1525-1325-19 1:00162
29.0820:30CHN China3-1POL Poland89-7114-2525-1525-1825-13 1:23334
30.0815:30CHN China3-0VEN Venezuela75-4025-1125-1125-18 0:56158
30.0820:30JPN Japan3-1POL Poland98-8223-2525-2325-2225-12 1:35309
Group Dwlgfgapointsratio
1. Brazil309:0228/1701.341
2. Italy216:3209/1821.148
3. Yugoslavia123:8212/2570.825
4. Argentina032:9213/2530.842
TeamBrazItalYugoArge
Brazil---3:03:03:0
Italy ---3:03:0
Yugoslavia ---3:2
Argentina ---
datetimeteam 1scoreteam 2ptsg1g2g3g4g5duratt.
played in Edmonton
28.0813:30ITA Italy3-0YUG Yugoslavia75-5725-2325-1625-18 1:05150
28.0820:30BRA Brazil3-0ARG Argentina75-5925-1525-2325-21 1:17130
29.0815:30YUG Yugoslavia3-2ARG Argentina103-10425-1713-2523-2525-2217-151:51258
29.0818:30BRA Brazil3-0ITA Italy75-5925-1725-1925-23 1:10211
30.0813:30BRA Brazil3-0YUG Yugoslavia78-5225-2025-1725-15 1:06110
30.0818:30ITA Italy3-0ARG Argentina75-5025-1625-1925-15 1:04168

Teams Composition

1. Russia
Anna Artamonova
Olga Chukanova
Anjela Gurieva
Ekaterina Gamova
Eleena Konstantinova
Valeria Peushnenkova
Tatiana Goroshkova
Olga Konovalova
Olessia Makarova
Anna Velikanova
Ekaterina Shitselova
Evguenia Kuzianina
2. Brazil
Erika Kelly Pereira Coimbra
Ana Paula Lopes Ferreira
Fernanda Cristina Ferreira (S)
Daniela Vieira da Silva
Thais David Barbosa
Daniela Vieira da Silva
8. United States
Logan Tom
Sherisa Livingston
Dana Burkholder
9. Yugoslavia
Milica Budimir
Aleksandra Rankovic
Jelena Kostic
Nina Bjegovic
Ivana Vasin
Ivana Krdzic
Sanja Tomasecic
Natalia Loncar
Maja Mirkovic
Jelena Nikolic
Anja Spasoevic
Jelena Rajkovic
Coach: Zoran Terzic
Best Players
MVP: Erika Coimbra (BRA)
Best Scorer: Ekaterina Gamova (RUS) - 143 points
Best Spiker: Valeria Pouchnenkova (RUS) - 52.59%
Best Blocker: Sherisa Livingston (USA) - 1.17 Ave.
Best Server: Barbora Novakova (CZE) - 0.45 Ave.
Best Digger:
Best Libero: Son, Sun-Ja (KOR) - 4.92% Ave.
Best Receiver: An, Eun-Young (KOR) - 75.00 Eff.%
Best Setter: Song, Nina (CHN) - 11.68 Ave.
Teams composition courtesy to "Eliane Barros" eliane.host@hotmail.com
Olympics index
World indexWorld Cup index
Europe indexEurope Cups index
Asia indexAmerica index
Africa indexNorceca index
South America index
World League indexWorld Grand Prix index
Volleyball indexTodor66
index Women Junior
XIX Women Junior 2017
XVIII Women Junior 2015
XVII Women Junior 2013
XVI Women Junior 2011
XV Women Junior 2009
XIV Women Junior 2007
XIII Women Junior 2005
XII Women Junior 2003
XI Women Junior 2001
X Women Junior 1999
IX Women Junior 1997
VIII Women Junior 1995
VII Women Junior 1993
VI Women Junior 1991
V Women Junior 1989
IV Women Junior 1987
III Women Junior 1985
II Women Junior 1981
I Women Junior 1977
____________________
.

Prepared and maintained by Todor Krastev

todor1966@yahoo.com
Last updated: 25 Jul 2020
Facebook Todor Krastev

Quantcast